Mar
27
sob
Wydarzenie odwołane: Wielkanoc z Kulturką @ Przedzamcze Żagańskiego Pałacu Kultury
Mar 27 – Mar 28 całodniowy

Informacja dla wystawców!
Zgłoszenia wystawców przyjmujemy mailowo: a.lipiecka@zpk.zagan.pl
Szczegółowych informacji udzieli Anna Lipiecka tel. 537 578 877.

 

 

Kwi
11
nie
Eliminacje Powiatowe Lubuskiego Konkursu Plastycznego
Kwi 11 całodniowy
Eliminacje Powiatowe Lubuskiego Konkursu Plastycznego

Lubuski Konkurs Plastyczny PRO ARTE 2021 – REGULAMIN PRZEGLĄDU POWIATOWEGO Żagański Pałac Kultury

 

1.Organizator Przeglądu Powiatowego: Żagański Pałac Kultury

2.Cele konkursu:

– Promocja, integracja i diagnoza twórczości plastycznej młodych artystów.

– Integracja młodzieży pełno- i niepełnosprawnej. Zachęcanie do wspólnej rywalizacji i wspólnego tworzenia.

– Tworzenie możliwości wymiany doświadczeń między pedagogami i artystami plastykami. Między innymi:

możliwości pochylenia się nad zagadnieniem pracy z osobami niepełnosprawnymi i arteterapii.

– Doskonalenie warsztatu młodych plastyków, uwrażliwienie ich na piękno sztuki oraz stworzenie dla nich

nowych perspektyw w działalności artystycznej.

– Rozwój intelektualny i emocjonalny młodych uczestników oraz rozbudzenie w nich zainteresowań

w kierunku sztuki i współdziałania z osobami niepełnosprawnymi.

– Możliwość zaprezentowania swoich umiejętności.

 

3.Adresaci konkursu :

– Konkurs jest imprezą otwartą dla uczniów szkół podstawowych, szkół średnich i szkół specjalnych powiatu

żagańskiego.

– Uczestnik może wziąć udział ww. konkursie tylko w jednym powiecie.

– Dla dzieci w pełni sprawnych i niepełnosprawnych (zarówno fizycznie jak i umysłowo) obowiązuje wspólna

kategoria wiekowa.

Biorący udział w Konkursie deklarują przynależność do jednej z poniższych grup  wiekowych:

  I kategoria wiekowa (wiek 7-9 lat, rocznikowo),

II kategoria wiekowa (wiek 10-12 lat, rocznikowo),

III kategoria wiekowa (wiek 13-15 lat, rocznikowo),

         IV kategoria wiekowa ( wiek 16-18 lat, rocznikowo.

 

  1. Temat konkursu na etapie powiatowym:
    I kategoria wiekowa:
    “Ale kosmos!”

Gdybyś mógł polecieć na inną planetę (a umówmy się, że wielu z nas o tym dzisiaj marzy) – kim byłyby istoty, które tam spotkasz? Zobrazuj świat, który zobaczysz.
Możesz zainspirować się twórczością sciene-fiction.

II – IV kategoria wiekowa:

“Ale kosmos!”
Nawiązując do twórczości Stanisława Lema – w stulecie urodzin Artysty – zobrazuj futurystyczny świat

podróży międzygalaktycznych.

 

  1. Organizator powoła Radę Artystyczną, która oceniać będzie zgłoszone do konkursu prace plastyczne wg następujących kryteriów:

-Zgodność z tematem konkursu. Prace uznane przez Radę Artystyczną za niezgodne z tematem nie będą

brane pod uwagę w ocenie.

-Interpretacja  tematu i kompozycja.

-Umiejętności techniczne uczestnika: jak np.: oddanie właściwych proporcji, organizacja i kompozycja obrazu,

właściwa perspektywa, dobór kolorystyczny, światłocień tj. walory artystyczne pracy.

-Estetyka – staranność wykonania.

-Oryginalność i indywidualizm przedstawienia tematu.

 

  1. W pierwszym etapie konkursu warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie pojedynczej pracy plastycznej tj. rysunku, obrazu, collage’u (wyłączając prace przestrzenne) nieprezentowanej w innych konkursach o wymiarach nieprzekraczających formatu A2. Ponadto nie będą brane pod uwagę prace wykonane przy zastosowaniu technik komputerowych, fotograficznych i poligraficznych. A także nie będą uwzględniane prace wykonane grupowo.

 

 

7.Praca powinna być podpisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem autora oraz datą jego urodzenia wraz

z podaniem nazwy szkoły, numeru klasy i numeru telefonu opiekuna.

 

  1. Drugim etapem konkursu jest Finał Wojewódzki, do którego zgłoszone zostaną 4 prace wyłonione na etapie Przeglądu Powiatowego tj. po jednej z każdej kategorii wiekowej.

 

  1. Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie jest zgłoszenie uczestnika poprzez wypełnienie i wysłanie: Elektronicznego formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie Operatora Programu (www.rcak.pl/pro-arte/) oraz organizatora Przeglądu Powiatowego (www.zpk.zagan.pl) do dnia 09.04.2021r.

Obowiązkowe jest również:

– wypełnienie zgody na przetwarzanie danych osobowych i wizerunkowych przed, w trakcie i po realizacji Lubuskiego Konkursu Plastycznego PRO ARTE 2021 wg obowiązujących przepisów RODO na podstawie osobnych zgód zamieszczonych na stronie internetowej Operatora Programu

(www.rcak.pl/pro-arte/lubuski-konkurs-plastyczny), udostępnionej przez Organizatora Etapu Powiatowego zobowiązani są rodzice lub pełnoprawni opiekunowie Uczestnika

(Załącznik nr 2 – zgoda Reprezentującego)

( Załącznik nr 3 – zgoda Uczestnika niepełnoletniego)

( Załącznik nr 4 – zgoda Uczestnika pełnoletniego) i dostarczenie jej do  Organizatora Etapu Powiatowego najpóźniej w dniu, w którym odbywa się Przegląd Powiatowy (11.04.2021).

W przypadku gdy Reprezentujący i /lub Uczestnicy nie wyrażą zgody na przetwarzanie ww. danych  tracą prawo do udziału w konkursie.

 

10.Rada Artystyczna 12.04.2021 wyłoni nominowanych do Finału Wojewódzkiego.

11.Szczegółowych informacji udziela się pod nr tel. 664 166 072 lub 68 477 64 78 .

12.Organizator zastrzega sobie prawo rozstrzygania wszystkich kwestii spornych i nieujętych

 w regulaminie.

Kwi
21
śr
Mariusz Szczygieł – spotkanie autorskie @ Żagański Pałac Kultury
Kwi 21@18:00
Już 21 kwietnia o godz.18:00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem, które odbędzie się w Żagańskim Pałacu Kultury. Bilety w cenie 30 zł (osoba) do nabycia od wtorku w Centrum Informacji Turystycznej (Domek Portiera – ul. Szprotawska).
„Kultura czeska, moja láska nebeská”. Podczas wieczoru będzie można usłyszeć m.in.: dlaczego św. Wacław jedzie na zdechłym koniu?; dlaczego flagę państwową można pokazać na kobiecym łonie?; dlaczego w hymnie czeskim się nie maszeruje, tylko leży?; jak przebiega konkurs na Czecha najbardziej podobnego do Jezusa?; dlaczego piwo wstrzymuje rewolucje?; jak wyglądają najpiękniejsze krzaki czeskiej marihuany?; dlaczego Czesi podnoszą zwyczajność do rangi sztuki?; czy laska zawsze musi być nebeska?
Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały przetłumaczone na 19 języków. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Trzy razy nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, którą otrzymał w 2019 roku za książkę „Nie ma” (zarówno w głosowaniu jury jak i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor książek o Czechach. Ostatnia – „Osobisty przewodnik po Pradze”, wydana w maju 2020 r. w ciągu tygodnia od ukazania się trafiła na listy bestsellerów. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”.
Maj
2
nie
Koncert Anny Wyszkoni w Żaganiu @ Dziedziniec Żagańskiego Pałacu Kultury
Maj 2@20:00

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Anna Wyszkoni kontynuuje trasę koncertową „Czułość proszę”. Z powodu pandemii covid-19 większość koncertów została przełożona na późniejsze terminy. 2 maja o godz. 20:00 zapraszamy na koncert na Dziedziniec Pałacu Książęcego w Żaganiu. Bilety w kwocie 30 zł
do nabycia od 6.04 w Centrum Informacji Turystycznej lub online na portalu abilet.pl
Trasa została nazwana tytułem nowej piosenki, która jest jedną z ostatnich kompozycji niezapomnianego Marka Jackowskiego – „Czułość proszę”.
Po współpracy z Markiem zostało w moim archiwum kilka ujmujących kompozycji, a według mnie marek pisał tylko takie, i właśnie dojrzał we mnie pomysł pokazania jednej z nich mojej publiczności, którą staram się regularnie zaskakiwać – mówi Ania Wyszkoni. Podczas tegorocznej trasy fani wokalistki zostaną również zaskoczeni utworami, których od dawna w repertuarze koncertowym ani nie było, ale przede wszystkim jednak usłyszą wszystkie jej przeboje w urzekających aranżacjach na fortepian, trąbkę (w wykonaniu znanego jazzowego trębacza Patrycjusza Gruszeckiego), akustyczne gitary czy perkusjonalia. Artystce na scenie towarzyszy 6-osobowy zespół muzyków pod kierownictwem jednego z najwybitniejszych polskich gitarzystów, marka raduli.
Najnowsza płyta w dorobku wokalistki to „jestem tu nowa”. Pochodzący z niej utwór „nie chcę cię obchodzić” zdobył tytuł przeboju lata 2017 radia Rmf Fm i telewizji Polsat. Oprócz niego płytę promowały piosenki: „Oszukać los”, „Mimochodem”, „Zanim to powiem” i „Do góry nogami”. Album uzyskał status platynowej płyty. Poprzednie płyty, „pan i pani” oraz „życie jest w porządku”, osiągnęły nakład podwójnie platynowy. W 2021 roku Anna Wyszkoni będzie obchodziła 25-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji zaplanowanych jest wiele wydarzeń, m.in. Jesienna Jubileuszowa trasa koncertowa, a także kolejna, premierowa płyta.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=dCB4dt4biIk”][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=dCB4dt4biIk”][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=YmxAFAvdqhs”][/vc_column][/vc_row]